www.terapievpraze.cz
Všechna práva vyhrazena.
© 2024Úzkost je nepříjemný pocit strachu, či hrozícího nebezpečí a odráží myšlenky a tělesné reakce, které člověk zažívá v situacích a událostech, které nemohou být kontrolovány, či úspěšně zvládnuty.
Když lidé úzkost zažívají, jejich myšlenky aktivně posuzují situaci, často automaticky a mimo vědomou pozornost, a vytváří niterné předpovědi jak dobře se situacemi vyrovnají na základě minulých zkušeností.
I když je určitá míra úzkosti normální odpovědí na stresovou situaci, problém nastává, když je úzkost příliš vysoká a člověk může a nemusí najít vhodný způsob zvládání stresující či hrozivé situace.
Může se stát, že člověk „zamrzne, zatuhne“ , chce se situaci vyhnout, má obavy, zda-li neudělá něco nevhodného, strach z toho „co se stane“, aniž je jasné, co by se vlastně mohlo stát. Reakce mohou mít spoustu forem.
______________________________________________________________________________________________________________________
Obecně úzkost u lidí vyvolává následující reakce:
Zkušenosti s úzkostí se budou lišit člověk od člověka. Hlavními charakteristikami úzkosti je neustálá starost, nebo myšlenky, které jsou stresující a které zasahují do běžného života. Ve vztahu ke starostem a negativním myšlenkám, projevy úzkosti mohou být následující:
Psychologická léčba, konkrétně určité formy terapií, se potvrdily jako velmi efektivní formy léčby úzkostí. Dalším způsobem je léčba psychiatrická zahrnující medikaci. Konečně třetím způsobem jsou životní změny jako například více cvičení, snížení kofeinu a změny ve stravování.